Premii

Premii

Premii speciale

REZULTATE FINALE  – OLIMPIADA DE LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ,  ETAPA  NAȚIONALĂ 2014
NR. CRT. NUMELE ȘI PRENUMELE ELEVULUI UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT CLASA JUDEȚUL Punctaj Oral Punctaj Scris Punctaj Final PREMIUL
1 Chiorean Maria Roxana Colegiul Național “Emil Racoviță” Cluj-Napoca A IX-A Cluj 118,67 102,00 110,33 I
2 Ștreangă Laura-Andreea Colegiul Național Iași A IX-A Iași 116,00 103,00 109,50 II
3 Oprea Ana Colegiul Național „Mihai Viteazul” București A IX-A Bucuresti 112,00 102,50 107,25 III
4 Buta Alessia Larisa Tiffany Liceul Tehnologic „Şcoala Naţională de Gaz” Mediaş A IX-A Sibiu 110,33 100,00 105,17 MENTIUNE
5 Cozma Emilia Maria Colegiul Național „Petru Rareș”Beclean  A IX-A Bistrița-Năsăud 100,17 103,00 101,58 MENTIUNE
6 Radu Ana-Maria Iulia Colegiul Naţiona Mircea cel Bătrân Constanța A IX-A Constanța 92,83 103,00 97,92 MENTIUNE
7 Cismaru-Croce Giulia Miruna Colegiul Naţional “Mircea cel Bătrân” Râmnicu- Vâlcea A IX-A Vâlcea 89,67 103,00 96,33 MENTIUNE
1 Andreescu Radu Cristian Colegiul Național “Onisifor Ghibu” Cluj-Napoca A X-A Cluj 120,00 107,00 113,50 I
2 Alecu Bianca Colegiul Naţional „Mihai Viteazul” Ploieşti A X-A Prahova 104,67 118,00 111,33 II
3 David Roxana Colegiul Naţional “Gheorghe Şincai” Baia-Mare A X-A Maramureș 110,00 108,00 109,00 III
4 Foitoș Alexandru Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad A X-A Arad 108,50 105,00 106,75 MENTIUNE
5 Pavel Mihai Colegiul Naţional “Iancu de Hunedoara” Hunedoara A X-A Hunedoara 109,33 102,00 105,67 MENTIUNE
6 Pirjol Ioana Liceul Teoretic “Carol I”  Fetești A X-A Ialomița 106,50 96,50 101,50 MENTIUNE
7 Ţiu Mihai Colegiul Național “Ecaterina Teodoroiu” Târgu-Jiu A X-A Gorj 97,00 106,00 101,50 MENTIUNE
8 Protopopescu Ruri Colegiul Naţional „Traian” Drobeta Turnu Severin A X-A Mehedinți 109,83 93,00 101,42 MENTIUNE
1 Potcovaru Sorina-Denisa Colegiul Militar Liceal ,,Dimitrie Cantemir” Breaza A XI-A Prahova 115,00 110,00 112,50 I
2 Chirteș Mara Colegiul Național “Emil Racoviță” Cluj-Napoca A XI-A Cluj 105,50 112,00 108,75 II
3 Grosseck Oxana Liceul Teoretic “Nikolas Lenau “ Timișoara A XI-A Timiș 114,50 96,00 105,25 III
4 Surdea-Hernea Vlad Liceul de Informatică „Grigore Moisil” Timișoara A XI-A Timiș 118,33 88,00 103,17 MENTIUNE
5 Pătrău Alexandra Colegiul ”Costache Negruzzi” Iași A XI-A Iași 113,17 91,50 102,33 MENTIUNE
6 Gavrilă Corina Colegiul Național „Ienăchiță Văcărescu” Târgoviște A XI-A Dâmbovița 94,83 108,00 101,42 MENTIUNE
7 Popa Maria Andreea Colegiul Naţional „Titu Maiorescu” Aiud A XI-A Alba 102,83 100,00 101,42 MENTIUNE
8 Iosif Mara Alexandra Colegiul Naţional „Nicolae Grigorescu” Câmpina A XI-A Prahova 96,83 105,00 100,92 MENTIUNE
1 Vraciu Cosmin Colegiul Naţional “Decebal” Deva A XII-A Hunedoara 120,00 116,00 118,00 I
2 Pîrvan Andreea Colegiul Național “Emil Racoviță” Cluj-Napoca A XII-A Cluj 110,33 110,50 110,42 II
3 Bîlc Diana Colegiul Naţional „Titu Maiorescu” Aiud A XII-A Alba 118,67 101,50 110,08 III
4 Bodog Alex Liceul Pedagogic „Carmen Sylva” Timișoara A XII-A Timiș 114,33 103,50 108,92 MENTIUNE
5 Neştian Elena Colegial Naţional “Gheorghe Roşca Codreanu” Bârlad A XII-A Vaslui 108,17 109,50 108,83 MENTIUNE
6 Gavrilovici Anastasia Colegiul Naţional ”Petru Rareş” Suceava A XII-A Suceava 107,67 109,00 108,33 MENTIUNE
7 Rovenschi Adela Mihaela Colegiul Naţional „Al. I. Cuza”, Focşani A XII-A Vrancea 108,50 108,00 108,25 MENTIUNE
8 Tarța Adela Liceul Teoretic “Nicolae Bălcescu” Cluj-Napoca A XII-A Cluj 112,50 102,50 107,50 MENTIUNE

 

REZULTATE FINALE  – OLIMPIADA DE LIMBA ŞI LITERATURA ROMÂNĂ,  ETAPA  NAȚIONALĂ 2014
NR. CRT. NUMELE ȘI PRENUMELE ELEVULUI UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT CLASA JUDEȚUL Punctaj Oral Punctaj Scris Punctaj Final PREMIUL
1 Gâdăr Adelina Alexandra Colegiul Economic “Emanuil Gojdu” Hunedoara A IX-A Hunedoara 110,33 81,50 95,92 PREMIUL SPECIAL
2 Răceanu Iasmina Maria Colegiul Naţional ”Petru Rareş” Suceava A IX-A Suceava 99,67 91,50 95,58 PREMIUL SPECIAL
3 Vaida Coralia Laura Colegiul Naţional „Constantin Diaconovici Loga” Timișoara A IX-A Timiș 93,67 96,50 95,08 PREMIUL SPECIAL
4 Bugeac Ioana Simona Colegiul Național „Vasile Alecsandri” Galați A IX-A Galați 91,17 98,00 94,58 PREMIUL SPECIAL
5 Sfătosu Bianca Colegiul Național” Radu Greceanu” Slatina A IX-A Olt 87,83 99,50 93,67 PREMIUL SPECIAL
6 Price Cosmina Cristina Colegiul Naţional „Alexandru Papiu Ilarian”, Târgu- Mureş A IX-A Mureș 90,83 95,00 92,92 PREMIUL SPECIAL
7 Ghenu Mirela Mihaela Colegiul Naţional “Barbu Ştirbei”Călăraşi A IX-A Călărași 100,33 84,50 92,42 PREMIUL SPECIAL
8 Gălan  Andra Maria Liceul Teoretic “Ana Ipătescu” Gherla A IX-A Cluj 102,00 82,50 92,25 PREMIUL SPECIAL
9 Tabără Laura Isabela Colegiul Național „Moise Nicoară” Arad A IX-A Arad 89,00 94,00 91,50 PREMIUL SPECIAL
1 Petre Cristiana Colegiul Național “Silvania” Zalău A X-A Sălaj 114,50 88,00 101,25 PREMIUL SPECIAL
2 Iacob Adelina Colegiul Național „Vasile Alecsandri” Galați A X-A Galați 107,33 95,00 101,17 PREMIUL SPECIAL
3 Bîcă Adriana Colegiul Național  „Tudor Vianu” București A X-A Bucuresti 100,50 101,00 100,75 PREMIUL SPECIAL
4 Raicea Alexia Colegul Național „Elena Cuza” București A X-A Bucuresti 95,50 100,50 98,00 PREMIUL SPECIAL
5 Pop Gabriela Colegiul Național „George Coșbuc” Năsăud A X-A Bistrița-Năsăud 107,50 84,00 95,75 PREMIUL SPECIAL
6 Bădeu Andreea Colegiul Național Bilingv „George Coşbuc” București A X-A Bucuresti 100,50 88,50 94,50 PREMIUL SPECIAL
7 Ignat Rebeca Colegiul Naţional „Lucian Blaga” Sebeş A X-A Alba 83,33 101,00 92,17 PREMIUL SPECIAL
8 Năstăsoiu Florina Colegiul Național „Bogdan Petriceicu Hasdeu” Buzău A X-A Buzău 105,50 78,00 91,75 PREMIUL SPECIAL
9 Ionescu Mădălin Colegiul Național „Carol I” Craiova A X-A Dolj 96,83 86,00 91,42 PREMIUL SPECIAL
10 Cășuneanu Adela – Ela Colegiul Naţional ”Petru Rareş” Suceava A X-A Suceava 98,67 84,00 91,33 PREMIUL SPECIAL
11 Zăhăleanu Ana-Daria Colegiul Naţional„ Ştefan cel Mare”Târgu-Neamţ A X-A Neamț 93,00 89,50 91,25 PREMIUL SPECIAL
12 Nicu Anca Teodora Colegiul Naţional “Mircea cel Bătrân” Râmnicu- Vâlcea A X-A Vâlcea 93,17 89,00 91,08 PREMIUL SPECIAL
1 Păcurar Cristina-Maria Colegiul Naţional “Dr.Ioan Meşotă” Braşov A XI-A Brașov 103,33 98,00 100,67 PREMIUL SPECIAL
2 Trântescu Bianca Liceul Tehnologic „Şcoala Naţională de Gaz” Mediaş A XI-A Sibiu 110,33 89,00 99,67 PREMIUL SPECIAL
3 Nicola  Maria Alexandra Colegiul Național „Fraţii BuzeştiCraiova A XI-A Dolj 108,00 90,00 99,00 PREMIUL SPECIAL
4 Drăguț Iuliana Daniela Colegiul Național „Mihai Eminescu” București A XI-A Bucuresti 94,50 103,00 98,75 PREMIUL SPECIAL
5 Săndulescu Alina Alexandra Şcoala Centrală București A XI-A Bucuresti 105,00 90,00 97,50 PREMIUL SPECIAL
6 Şologon Giulia Dumitriţa Colegiul Naţional “A.T.Laurian” Botoşani A XI-A Botoșani 96,17 98,00 97,08 PREMIUL SPECIAL
7 Ariton Ştefania Teodora Colegiul Național „Ion Creangă” București A XI-A Bucuresti 95,67 98,00 96,83 PREMIUL SPECIAL
8 Prodan Larisa Georgiana Colegiul Național “Silvania” Zalău A XI-A Sălaj 109,67 84,00 96,83 PREMIUL SPECIAL
9 Vlaicu Adriana Colegiul Naţional „Ion C. Brătianu” Piteşti A XI-A Argeș 103,67 89,00 96,33 PREMIUL SPECIAL
10 Rosiu Georgiana-Gabriela Liceul Teoretic “Petre Pandrea” Balș A XI-A Olt 91,67 99,00 95,33 PREMIUL SPECIAL
11 Teodorof Laura-Ioana Colegiul Dobrogean „Spiru Haret” Tulcea A XI-A Tulcea 88,67 99,00 93,83 PREMIUL SPECIAL
12 Ferenczi Andreea Colegiul Naţional „Traian” Drobeta Turnu Severin A XI-A Mehedinți 96,33 91,00 93,67 PREMIUL SPECIAL
13 Iacob Ana-Maria Johana Colegiul Național „Bogdan Petriceicu Hasdeu” Buzău A XI-A Buzău 97,33 89,50 93,42 PREMIUL SPECIAL
14 Fraseniuc Maria Colegiul Tehnic”Laţcu Vodă” Siret A XI-A Suceava 102,83 83,00 92,92 PREMIUL SPECIAL
15 Păruş  Mădălina Ştefania Liceul Teoretic Zimnicea A XI-A Teleorman 96,83 88,50 92,67 PREMIUL SPECIAL
16 Stancu Ioana Colegiul Naţional „Mihai.  Eminescu” Constanța A XI-A Constanța 91,50 93,00 92,25 PREMIUL SPECIAL
17 Pavel Ioana Daniela Colegiul Național “Silvania” Zalău A XI-A Sălaj 94,83 89,50 92,17 PREMIUL SPECIAL
18 Radu Iulia Valentina Colegiul National “Ion Majorescu” Giurigiu A XI-A Giurgiu 97,33 85,00 91,17 PREMIUL SPECIAL
19 Ghiţă Mariana Alexandra Colegul Național „Elena Cuza” București A XI-A Bucuresti 91,83 90,00 90,92 PREMIUL SPECIAL
20 Stache Maria-Raluca Colegiul Naţional „Calistrat Hogaş” Piatra-Neamţ A XI-A Neamț 101,67 78,50 90,08 PREMIUL SPECIAL
1 Popa David Liceul Baptist „Emanuel” Oradea A XII-A Bihor 109,83 105,00 107,42 PREMIUL SPECIAL
2 Jipescu Cristina Colegiul Naţional “Alexandru Lahovari” Râmnicu- Vâlcea A XII-A Vâlcea 108,67 103,50 106,08 PREMIUL SPECIAL
3 Ne’meth Adrienn Colegiul Naţional „Mircea Eliade” Sighişoara A XII-A Mureș 101,67 110,00 105,83 PREMIUL SPECIAL
4 Grama Andreea-Alexandra Colegiul Naţional „Calistrat Hogaş” Piatra-Neamţ A XII-A Neamț 106,83 103,50 105,17 PREMIUL SPECIAL
5 Buta Miruna Ramona Raluca Colegiul Naţional “Andrei Şaguna” Braşov A XII-A Brașov 109,67 100,50 105,08 PREMIUL SPECIAL
6 Negruşer Mădălina Liceul Teoretic „George Călinescu” Constanța A XII-A Constanța 102,83 106,50 104,67 PREMIUL SPECIAL
7 Codreanu Maria Teodora Colegiul Național Iași A XII-A Iași 112,17 95,00 103,58 PREMIUL SPECIAL
8 Costea Cosmina Maria Colegiul Național „Sf. Sava” București A XII-A Bucuresti 107,00 99,00 103,00 PREMIUL SPECIAL
9 Voiculescu Bogdan Colegiul NaționalCostache Negri  Galați A XII-A Galați 109,40 96,50 102,95 PREMIUL SPECIAL
10 Dalaban Elena Colegiul Național “Spiru Haret” Târgu-Jiu A XII-A Gorj 107,83 98,00 102,92 PREMIUL SPECIAL
11 Herghelegiu Cristiana Victoria Nicoleta Colegiul Național „Alexandru Vlahuţă” Râmnicu Sărat A XII-A Buzău 99,33 106,50 102,92 PREMIUL SPECIAL
12 Diaconescu Ruxandra-Maria Colegiul Național „Nicolae Titulescu”Pucioasa A XII-A Dâmbovița 116,00 88,50 102,25 PREMIUL SPECIAL
13 Șăran Mirela Liceul Pedagogic ,,Dimitrie Țichindeal” Arad A XII-A Arad 106,00 98,50 102,25 PREMIUL SPECIAL
14 Popescu Camelia Colegiul Național  „Tudor Vianu” București A XII-A Bucuresti 104,67 98,50 101,58 PREMIUL SPECIAL
15 Struță Alexandra Colegiul Național „Nicolae Bălcescu” Brăila A XII-A Brăila 105,00 98,00 101,50 PREMIUL SPECIAL
16 Ursachi Eva Ştefania Liceul “Regina Maria” Dorohoi A XII-A Botoșani 107,33 95,50 101,42 PREMIUL SPECIAL
17 Bădiloiu Irina-Gabriela Liceul Teoretic „Ion Mihalache” Topoloveni A XII-A Argeș 100,67 100,50 100,58 PREMIUL SPECIAL
18 Neștiut Maria Colegiul Național „George Coșbuc” Năsăud A XII-A Bistrița-Năsăud 109,00 91,50 100,25 PREMIUL SPECIAL
19 Tompea Roxana Claudia Liceul Teoretic “O. C. Tăslăuanu”, Topliţa A XII-A Harghita 110,33 90,00 100,17 PREMIUL SPECIAL